Źródło theglobeandmail-com

Kolor żółty

Inspiracje 1 komentarz do Kolor żółty 141

Żółty to kolor pozytywny, odpowiada za rytm życia, za radosną atmosferę, za dobry humor, za niespożyte pokłady energii. Każdy kto jest pełen entuzjazmu, radości, pozytywnego nastawienia na świat wybierze ten kolor dla siebie i swego otoczenia. Kojarzy się z wiosną. Gdy pierwsze przebłyski przyrody rozpoczynają swą egzystencję od żółtych, żółtozielonych pączków, wszystkiego co za chwilę eksploduje na naszych oczach. Dobry nastrój, dobra zabawa sprawia, że czujemy się świetnie. Kolor ten pobudza nasz apetyt po zimowym śnie, przede wszystkim apetyt na życie.

Jeżeli wprowadzimy kolor żółty w różnych odcieniach do pomieszczeń w których czy to mieszkamy, czy tylko przebywamy (praca) to wywołamy w naszej podświadomości chęć otwarcia się na innych. Szczególne zastosowanie będzie miał jako barwa podstawowa w kuchniach, jadalniach, a w ograniczonym stopniu w salonie, pokojach gościnnych czy sypialni. W tych wnętrzach żółty możemy wprowadzić poprzez np. mebel w tym kolorze, zasłonkę czy poduszki dekoracyjne. Takie dodatki w kolorze złota rozświetlą matowe kompozycje i wprowadzą pewien element pikanterii a w odcieniu cytrynowo żółtym ożywią modne, szare, skandynawskie czy klasyczne kompozycje. To barwa szczególnie charakterystyczna dla stylu boho czy vintage. Niemniej jednak elementy przestrzeni nią wypełnione będą miały zastosowanie w każdym innym stylu wnętrza.

Światło w tym kolorze pozwoli nam postrzegać siebie zupełnie inaczej niż w kolorze fioletu, niebieskiego czy zieleni. W zależności od stylu wystroju wnętrza kolor żółty z całą jego gamą odcieni musi być dopasowany w zależności od nasycenia, jasności i temperatury do naszych percepcyjnych potrzeb. Pamiętać jednak należy o umiarze, by cała zamknięta przestrzeń nie była tylko i wyłącznie żółta, bo z całą pewnością migrena kliniczna zapuka do naszej głowy.

Pamiętać także należy, że kolor żółty ma także trochę negatywnych działań. Jako barwa w przyrodzie przyciąga, bez względu na porę dnia wszelkiego rodzaju owady zapylacze. Korzystając z tego koloru np. na wsi czy w mieście na niższych kondygnacjach, trzeba go bezwzględnie łączyć, ale nie kakofonicznie z kolorami antyinsektowymi, ale o nich później.

Jeśli szukacie pomysłów na tekstylne dodatki do wnętrz zobaczcie tutaj: poduszki dekoracyjne, pościele, koce i narzuty.

Autor

Aga

1 Komentarz

  1. Pastelowa Kropka 22 stycznia 2016 o 08:26

    Niestety to nie mój kolor i w parze z pomarańczowym mogę jedynie pokusić się o skromne dodatki :)
    Mimo wszystko trzeba mu oddać sprawiedliwość- jest bardzo energetyczny 😀
    Pozdrawiam
    Dominika

Zostaw komentarz

Powrót na górę

O CZYM PISZĘ

Tematem przewodnim są piękne wnętrza, dodatki dekoracyjne, tkanina, a także inne tematy powiązane z hasłem "projektowanie wnętrz".

NEWSLETTER

Newsletter BlueDoor
Nowości z obszaru life style’u, projektowania wnętrz i designu, wprost na Twoją skrzynkę e-mail.

FACEBOOK