Styl skandynawski

Inspiracje 2 komentarze do Styl skandynawski 981

Za co tak bardzo kochamy styl skandynawski? Dlaczego wydaję się on być wiecznym i nie przemija wraz ze zmieniającymi się trendami przez ostatnie ponad 100 lat? Dzieje się tak dzięki jego kilku ponadczasowym cechom:

1. Piękno na każdą kieszeń. Myślą przewodnią projektantów tego nurtu jest tworzenie pięknych przedmiotów w niewygórowanych cenach. Istotną rolę odgrywa również fakt że wiele rzeczy możemy zrobić własnoręcznie. Dzęki czemu każdy z nas może sobie na taką stylizację pozwolić.
2. Styl skandynawski „ubierze” każde wnętrze i to duże w domu i to małe w bloku.
3. Jest przyjemny w odbiorze. Dzięki swojej bezpretensjonalności, prostocie i naturalnym materiałom wypełnia nasze otoczenie harmonią, która wpływa na nas kojąco i relaksująco.
4. Nie nudzi się. Solidna, uniwersalna jasna baza i duża ilość wolnej przestrzeni sprawiają że bardzo łatwo możemy zmieniać otoczenie. Wystarczą poduszki dekoracyjne, dodatki, nowy kolor czy roślina.

A jak zaaranżować swoje wnętrze w stylu scandi? Od czego zacząć?

Kolorystyka
Po pierwsze biała lub jasna baza kolorystyczna stanowiąca dominującą barwę we wnętrzu. Białe ściany, sufity, podłogi rozświetlające i optycznie powiększające każde pomieszczenie. Biel w stylu scandi jest często skontrastowana detalami lub płaszczyznami w kolorze czarnym na przykład na meblach, lampach, detalach. Taka kompozycja doprawiona jest dodatkami w tonacjach chłodnych, w tej roli główną rolę odgrywają błękity, szarości. Drugi nurt stanowią dodatki z ciepłej gamy tonalnej jak ecru, beże czy pastelowe jakby „przybrudzone” róże.

Światło
Gra pierwsze skrzypce w takiej stylistyce. Okna są często odsłonięte, dzięki czemu do wnętrza wpada dużo dziennego światła. Wieczorem z kolei światło dają liczne lampy poustawiane w całym domu.

Przestrzeń
To ważny aspekt w skandynawskich wnętrzach. Znajduje się w nich tylko to co jest niezbęnie potrzebne. Pozostaje dużo miejsca na oddech, grę światła i subtelnych kolorów.

Materiały
Dominują naturalne, ekologiczne surowce, takie jak drewno, kamień czy surowce wtórne, recyklingowane. Tkaniny jakie znajdziemy we wnętrzach w sylu skandynawskim to len, bawełna, naturalne futra czy skóry czy wełniane, dziergane pledy, koce, poduszki dekoracyjne.

Meble
Cechują się prostą, oszczędną i bezpretensjonalną linią. Są tak samo jak podłogi, zwykle wykonane z drewna z widocznym usłojeniem, często pobielone lub olejowane. Dzięki tym zabiegom zachowują naturalny charakter drewna. Meble możemy wykonać również własnoręcznie na przykład z europalet.

Artykuły dekoracyjne
Tutaj mamy spore pole do popisu dla naszej fantazji. Do wykorzystania są przedmioty, które same w sobie stanową akcesoria dekoracyjne jak poduszki ozdobne, drewniane figurki, narzuty na łóżko czy współcześnie stosowane designer’skie dodatki. Ale dużą rolę odgrywają także przedmioty, które zostały zaadoptowane do roli dekoracji, takie jak stos książek na ziemi, rośliny w szklanych lub glinianych donicach, stara drabina czy lampa. Dużą inspiracją są motywy z natury oraz proste nieskomplikowane wzory jak na przykład paski. Wiele rzeczy możemy też wykonać własnoręcznie, ponieważ ta ich niedoskonałość doskonale wpisuje się w tą stylistykę.

Ciepło
Ponieważ styl skandynawski pochodzi z północnych, często zimnych rejonów ważnym elementem w takich wnętrzach są detale rozgrzewające atmosferę wizualnie jak wełniane i futrzane narzuty lub poduszki oraz dosłownie czyli kominki, kozy czy piece kaflowe.

Całość takich kompozycji spina pewna swoboda i niekrępujący nasze ruchy luz. W takich wnętrzach możemy czuć się lekko, wygodnie, blisko natury dzięki czemu łatwo nam się zrelaksować i odprężyć po ciężkim dniu. Podobnie wpływają na nas ubrania w duchu scandi, dając komfort przez cały dzień.

Poniżej przedstawiam obszernie zilustrowane mieszkanie, stanowiące świetny przykład stylu skandywawskiego we wnętrzach oraz zdjęcia z dziedziny mody oddające tego samego ducha.

Autor

Aga

2 komentarze

  1. Yay or Nay Interiors 8 lutego 2015 o 21:49

    Gak jak i w modzie tak i designie uwielbiam ten styl! Modowe zdjcia rewelacja!! Pare inspiracji dla mnie co ubrac do pracy ;))

  2. Maja 8 lutego 2015 o 19:28

    Czarujący. Stworzony dla mnie:)

Zostaw komentarz

Powrót na górę

O CZYM PISZĘ

Tematem przewodnim są piękne wnętrza, dodatki dekoracyjne, tkanina, a także inne tematy powiązane z hasłem "projektowanie wnętrz".

NEWSLETTER

Newsletter BlueDoor
Nowości z obszaru life style’u, projektowania wnętrz i designu, wprost na Twoją skrzynkę e-mail.

FACEBOOK